„Urządzać” to „wyposażać, zaopatrywać, zagospodarowywać” a także „troszczyć się o kogoś, stwarzać mu odpowiednie warunki”, „przygotować jakieś przedsięwzięcie” - takie definicje słowa znamy i z życia, i ze Słownika Współczesnego Języka Polskiego. Jeśli zatem słyszymy pytanie: „Jak chciałbyś urządzić las?”, zazwyczaj wyobrażamy sobie alejki, altany, miejsca do piknikowania…

Tymczasem dla Lasów Państwowych słowo „urządzić” jest niemal jednoznaczne ze słowem „wyciąć”. Plan Urządzania Lasu jest także planem wycinek. Mają one swoje kategorie, nazwy i funkcje (np. rębnia zupełna, częściowa, gniazdowa, stopniowa i przerębowa). 

Nadleśnictwo Brynek w Planie Urządzania Lasu na lata 2022-2031 zamierza zwiększyć etaty rębne o 63% w porównaniu z poprzednią dekadą!

Czy tak chcemy „urządzić” sobie las?
Będziemy mieć tylko 21 dni na reakcję i wyrażenie sprzeciwu wobec planów cięć lasów w Nadleśnictwie Brynek, od dnia w którym ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji pojawi się na stronie RDLP w Katowicach:
https://www.gov.pl/web/regionalna-dyrekcja-lasow-panstwowych-w-katowicach/nadlesnictwo-brynek6

 

PS Nadleśnictwo Brynek to obszar 4 miast (Gliwice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry) i 10 gmin: Pyskowice, Wielowieś, Lubliniec, m. Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Tworóg, Zbrosławice, m. Bytom, m. Gliwice, m. Zabrze.

Na zdjęciu jeden z prastarych buków dawnego lasu Tiele-Wincklerów (Waldpark Miechowitz-Rokittnitz) między Zabrzem-Rokitnicą a Bytomiem-Miechowicami „urządzony” przez PUL Nadleśnictwa Brynek 2012-2021

Magda

Urządźmy sobie las! - co to znaczy dla mieszkańców, a co dla leśników.

15 grudnia 2021

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Skontaktuj się z nami:

  • Magdalena Gościniak / Zabrze / tel. 691025343 / mail: madziapodziewska@gmail.com
  • Adrian Król / Tworóg i okolice/ mail: adrian.krol@wp.pl 
  • Sławomir Bryła / Lubliniec / tel. 883075554 / mail: bryla.slawomir@gmail.com

Strona nie jest oficjalną witryną instytucji PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek