Trzynastoletni Dariusz mieszkający w Zabrzu-Rokitnicy złożył wniosek do RDLP w Katowicach w ramach konsultacji PUL. 

Jego mama przekazała nam odpowiedzi, które Dariusz otrzymał od Pana Huberta Wiśniewskiego - Zastępcy Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Katowicach oraz od Pana Janusza Wojciechowskiego - Nadleśniczego z Nadleśnictwa Brynek. W pismach, które zamieszczamy zanonimizowane poniżej, leśnicy zapraszają młodego człowieka i jego koleżanki i kolegów na zajęcia edukacyjne i wyjaśniają, że w adresach leśnych wskazanych przez Darka w jego wniosku nie będzie zrębów, jedynie trzebieże.

Pismo Huberta Wiśniewskiego (PDF)
Pismo Janusza Wojciechowskiego (PDF)

Wniosek Dariusza cytujemy w całości (i zamieszczamy poniżej zanonimizowany), za zgodą mamy. Wiemy, że Darek bardzo się ucieszył z odpowiedzi.

„W związku z wyłożeniem do konsultacji społecznych, projektu Planu Urządzenia Lasu na lata 2022- 2031 dla Nadleśnictwa Brynek, wnioskuję o ograniczenie lub miejscowe zaniechanie zrębów dla obszarów o następujących adresach leśnych: 679, 678, 677, 675, 676, 673, 668, 669, 674, 677, 683, 682.

Mam 13 lat. Mama kazała mi wkleić tę informacje wyżej, żeby Leśnicy wiedzieli gdzie chodzimy na spacery.
Wiem, że moje zdanie Was nie będzie interesować, ale rodzice powiedzieli, ze jeżeli mam taką ochotę to powinienem do was napisać.
Nie chce, żebyście ścinali nasze drzewa. Jest tam miło i mamy gdzie chodzić, szczególnie teraz gdy ciągle straszą nas tym koronawirusem. Kiedy nas zamknęli, gdy ta choroba się rozlała, to nasz las pozwolił nam uciec od tych informacji. Mama opowiadała o drzewach i hrabiach, którzy je sadzili. Tata organizował zawody „w rzucie oszczepem”, albo kamieniem do dziury. Najfajniej było latem, kiedy na dworze było strasznie ciepło a pod drzewami w lesie zawsze jest chłodek. A byliście kiedyś wiosną zobaczyć żaby przy stawie ? Ale ich tam jest!
Lubię ten nasz las, szczególnie, gdy Pan z wfu zabiera nas na bieg na orientację. Wtedy na mapie mamy zaznaczone najbardziej ciekawe miejsca, drzewa , a my musimy zdobywać punkty. To jest ekstra wyzwanie. Parę drzew z tej mapy już nie ma i mnie to martwi. Mama ostatnio powiedziała, ze prawdopodobnie wytniecie jeszcze inne takie drzewa. Dlatego postanowiłem do Was napisać.
Nie wycinajcie nam tych drzew, ja i moi koledzy nadal chcemy tam chodzić i oglądać te giganty, które są mega stare. Fajnie tak oprzeć się o drzewo, które jest starsze nawet od mojej babci.
Ten las jest potrzebny naszej rodzinie do spacerów, do fajnego spędzania czasu. Moja mama robi tam setki kilometrów z naszym psem.
Proszę pomyślcie tak jak ja i nie niszczcie nam lasu.
Z poważaniem,”

WNIOSEK DARIUSZA (PDF)

Liczymy bardzo, że odpowiedzi udzielane przez LP nastolatkom, będą się pokrywać z odpowiedziami, jakie otrzymają osoby dorosłe.

Magda, Adrian, Sławek

Mamy pierwsze odpowiedzi LP na złożone wnioski

31 marca 2022

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Skontaktuj się z nami:

  • Magdalena Gościniak / Zabrze / tel. 691025343 / mail: madziapodziewska@gmail.com
  • Adrian Król / Tworóg i okolice/ mail: adrian.krol@wp.pl 
  • Sławomir Bryła / Lubliniec / tel. 883075554 / mail: bryla.slawomir@gmail.com

Strona nie jest oficjalną witryną instytucji PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek