Aby wnioski mieszkańców miast i gmin z terenu Nadleśnictwa Brynek, które zostaną złożone do RDLP w Katowicach w ramach konsultacji społecznych projektu Planu Urządzenia Lasu 2022-2031, były możliwie skuteczne, należy złożyć je do 11 stycznia 2022. Trzeba też pamiętać o paru zasadach.

 

Przygotowaliśmy „road mapę” („mapę drogową”) czynności, jakie po kolei powinniście wykonać. Znajduje się ona na górnym menu naszej strony pod nazwą JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK? https://www.nadlesnictwobrynek.pl/jak-zlozyc-wniosek

 

TRZY NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY, które powinien zawierać każdy wniosek:

  • Konkretny obszar lasu, którego dotyczy. Tu albo nazywamy nasz las słowem, albo wskazujemy numerki - odczytane z mapy adresy leśne. 
  • Konkretne postulaty jakie składamy. Tu piszemy, na czym nam zależy (np. zmniejszenie zaplanowanych w PUL prac gospodarczych o tyle i tyle %)
  • Konkretne powody, dla których uważamy, że nasze postulaty powinny zostać spełnione. Tu argumentujemy.

 

Uczulamy Was na to, żeby pisać WNIOSKI właśnie w takim charakterze. Każdy inny sposób przygotowania pisma może zostać odrzucony z powodów formalnych (nie piszemy protestów, apeli, ustaw czy petycji; TYLKO WNIOSKI).

 

Szczegółowe zasady ich przygotowania znajdziecie w zakładce https://www.nadlesnictwobrynek.pl/jak-zlozyc-wniosek

Tam również, na samym dole strony w akapicie WZORY PISM, znajdują się przykładowe dokumenty - apelujemy, by korzystać z wersji rozszerzonej, wymagającej sporego nakładu pracy, tj. pliku „Przykład pisma”. 

Nie trzeba być specjalistą, by przygotować wniosek. Może - i powinien - złożyć go każdy mieszkaniec gmin i miast, korzystający z lasów, które mamy wokół. Prosimy o argumenty zgodne z Waszym osobistym punktem widzenia. Jednocześnie uczulamy, że powinny one dotyczyć konkretnego obszaru i nie zawierać opinii bądź ocen wykraczających poza przedmiot wniosku [czyli obszar który wskazujecie jako dla Was istotny i zmiany, jakie postulujecie].

Dyrektor RDLP w Katowicach będzie analizował każdy postulat - i do każdego z nich odniesie się, albo go uwzględniając, albo nie uwzględniając. Warto przemyśleć argumentację, ponieważ od niej zależy los naszych lasów.

 

Przykładowe obszary argumentacji:

dotyczące EKOSYSTEMu: korzystamy z grzybów, jagód, owoców leśnych; las reguluje możliwe powodzie i susze (przypominacie sobie gorące dni podczas lata? w lesie odpoczywamy!), las jest też przestrzenią kulturową i historyczną (piszcie konkretnie, dlaczego tak jest, wskazujcie miejsca, artefakty, kapliczki, pomniki); las jest przestrzenią praktyk duchowych i rekreacji.

dotyczące PRZYRODY: wskazujcie swoje ulubione drzewa i rośliny, których cykl roczny obserwujecie; piszcie o zwierzętach leśnych, ptakach, tropach na śniegu; mówcie o gatunkach rodzimych i wskazujcie te, które zostały zasadzone jako obce, ale wzbogacające krajobraz.

dotyczące SPOŁECZNOŚCI: opowiadajcie o powodach, dla których jesteście z danym obszarem lasu związani emocjonalnie; piszcie o wpływie lasu na Waszą psychikę; wskazujcie atrybuty takie jak zmiany klimatyczne, redukcja smogu i zanieczyszczeń poprzemysłowych (przemysłu nie ma, a drzewa są!), argumentujcie małą turystyką.

Bądźcie do bólu precyzyjni.

Uwaga: powyższe przykłady powinny zostać maksymalnie skonkretyzowane. Mają odzwierciedlać Wasz świat w lesie i Wasz światopogląd na temat lasu, z którego dobrodziejstwa korzystacie. My postaramy się Wam w tym pomóc!


DYŻURY TELEFONICZNE:
Dla tych wszystkich z Was, którzy będą potrzebować pomocy, przygotowaliśmy dyżury telefoniczne:

- Sławomir Bryła, tel. 883 075 554, dyżuruje codziennie godz. 16:30 - 18:00 

- Magdalena Gościniak, tel. 691 025 343, dyżuruje w czwartek 04.01.2022, godz. 18:00 - 21:00 oraz w niedzielę 09.01.2022, godz. 16:00 - 19:00.

 

WEBINARIUM NA PLATFORMIE ZOOM:
W dniu 3 stycznia 2022 r, w poniedziałek o godzinie 19:00, zapraszamy na webinarium z przygotowania wniosku mieszkańca składanego w ramach konsultacji społecznych PUL Nadleśnictwa Brynek 2022-2031. Zgłaszać się należy, korzystając z linka do platformy Zoom: Spotkanie w sprawie konsultacji społecznych planu urządzenia lasu w nadleśnictwie Brynek >> https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZMvdeyupj0qHdKjfBetwc1Is2czn6rCILZz
Potwierdzenie i link przyjdzie na Wasz adres mailowy w j. angielskim!

 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

jak złożyć wniosek? https://www.nadlesnictwobrynek.pl/jak-zlozyc-wniosek

plan cięć od 2022 do 2031 roku https://www.nadlesnictwobrynek.pl/plan-ciec-od-2022-do-2031-roku

Jak urządzimy sobie las?

30 grudnia 2021

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Skontaktuj się z nami:

  • Magdalena Gościniak / Zabrze / tel. 691025343 / mail: madziapodziewska@gmail.com
  • Adrian Król / Tworóg i okolice/ mail: adrian.krol@wp.pl 
  • Sławomir Bryła / Lubliniec / tel. 883075554 / mail: bryla.slawomir@gmail.com

Strona nie jest oficjalną witryną instytucji PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek