Uwaga, mieszkańcy Zabrza i Bytomia! Jeśli chcecie sprawdzić na mapach upublicznionych w ramach konsultacji społecznych przez RDLP w Katowicach, co się zmieni w lesie w ciągu najbliższych 10 lat, zapraszamy na spacer w terenie!

 

Spotykamy się w niedzielę, 9 stycznia, o godzinie 11:00 na Gajdzikowych Górkach w Zabrzu-Rokitnicy, przy ulicy Miczurina, u wlotu do lasu. Dokładnie w tym miejscu odbyła się w czerwcu „debata plenerowa”. Mam dla Was wydrukowane mapy, Adrian przygotował mapę na telefony komórkowe (szczegóły instalacji poniżej). Wejdziemy w las i będziemy weryfikować w terenie to, co czytamy z map i dokumentów wystawionych do konsultacji. Skupimy się na cięciach w ramach zrębów. 

 

Prosimy o to, by się ciepło ubrać. Pamiętacie o porządnym obuwiu, które poradzi sobie z błotem/zimnem i zapewni Wam stabilność. Zabierzcie termosy z ciepłą herbatą. Weźcie notatniki, bo postaramy się Wam podpowiedzieć, jakie postulaty wpisywać do wniosków w ramach PUL. Zabierzecie telefony komórkowe, by robić zdjęcia wydzieleń, przez które będziemy wędrować. Zapraszamy też dzieciaki - bardzo ważne, aby najmłodsze pokolenie również przygotowało własne wnioski do Planu Urządzania Lasu! Konsultacje społeczne są dla wszystkich!

 

Każdy z nas będzie miał po spacerze ogromną robotę do wykonania - bardzo liczę na to, że wymieniając się wiedzą, uda się nam stworzyć takie wytyczne, które potem zawrzecie w Waszych wnioskach. Swój udział zapowiedział m. in. leśnik nie związany zawodowo z Lasami Państwowymi, absolwent Technikum Leśnego w Brynku, który podzieli się z nami swoją wiedzą.

 

Naszym przewodnikiem będzie dr Jerzy Parusel - doktor nauk biologicznych, leśnik, były dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska (po ponad 30-letniej działalności w dniu 01.01.2022 rozpoczęła się likwidacja CDPGŚ ), były wieloletni pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego, autor i współautor ponad 400 publikacji, w tym niemal 200 artykułów naukowych, redaktor naczelny kwartalnika „Przyroda Górnego Śląska” (od numeru 1 do 102), ekspert ds. monitoringu siedlisk. Doświadczony działacz na rzecz ochrony przyrody - uczestniczył m. in. w pracach Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, Regionalnej Rady ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, Komitetu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk czy Krajowego Komitetu Sterującego Konwencji Karpackiej, brał udział w tworzeniu Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Nieustannie podejmuje interwencje na rzecz ochrony przyrody (w piątek, 7 stycznia 2021 brał udział w proteście przeciwko wycince drzew w rezerwacie Madohora > vide: Dziennik Zachodni).

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/events/468820821306096
Proszę, nie klikajcie. PRZYJDŹCIE!!! Tu liczy się aktywność w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym - nie pompujemy social mediów, DZIAŁAMY!!!
Po 11 stycznia, jeśli nie złożymy wniosków, będziemy sobie mogli robić zdjęcia na tle wyrębów i protestować… ale nic to nie da. Jeśli chcemy zmiany, musimy wziąć udział w konsultacjach społecznych! KAŻDY Z NAS!

 

UWAGA! Na spacerze będzie też można podpisać petycję do władz Zabrza - w poniedziałek przekażemy ją na ręce Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik. A potem pojedziemy na spotkanie z radnymi Gminy Tworóg.

 



Mam dla Was wydrukowanych 40 egzemplarzy mapy lasu w formacie A3, opartej na mapie udostępnionej przez RDLP w Katowicach w ramach konsultacji społecznych. Możecie ją w PDF pobrać stąd: google dysk

Adrian Król dla osób trochę technicznych, przygotował mapę terenu spaceru na telefony komórkowe.

 

Poniżej instrukcja obsługi:

 

1. Zainstalować w telefonie aplikację MapRunF ze Google Play.
 

2. Po zainstalowaniu aplikacji należy zaimportować trasę spaceru:

  • w menu aplikacji (prawy dolny róg) wybrać: Check Sites
  • Podać PIN=185171. Po podaniu prawidłowego PIN-u trasa zainstaluje się w telefonie
  • Nazwa trasy (Rokitnica) pojawi się na stronie głównej aplikacji (pod opcją Select event)
  • W tym momencie można już zobaczyć mapę trasy spaceru poprzez naciśnięcie opcji Go to Start.
  • Na koniec zamknąć aplikację
     

3. Teraz należy się udać na miejsce zbiórki (ul. Miczurina - wejście do lasu) i uruchomić aplikację. Nacisnąć Go to start i wtedy wyświetli się mapa terenu spaceru oraz czerwona kropka pokazująca aktualną lokalizację. W trakcie spaceru, czerwona kropka będzie pokazywała aktualną lokalizację.

 

Punkty 1 i 2 należy wykonać w domu.

Punkt 3 - na początku spaceru

 

 

Do zobaczenia!

 

Magda

 

 

 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

 

jak złożyć wniosek? https://www.nadlesnictwobrynek.pl/jak-zlozyc-wniosek

 

jak urządzimy sobie las? https://www.nadlesnictwobrynek.pl/jak-urzadzimy-sobie-las

 

plan cięć od 2022 do 2031 roku https://www.nadlesnictwobrynek.pl/plan-ciec-od-2022-do-2031-roku

 

petycja do władz Tworoga https://www.nadlesnictwobrynek.pl/uwaga-mieszkancy-gminy-tworog

 

petycja do władz Zabrza https://www.nadlesnictwobrynek.pl/petycja-do-wladz-zabrza

 

 

Spacer po dawnym Parku Leśnym łączącym Rokitnicę i Miechowice

08 stycznia 2022

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Skontaktuj się z nami:

  • Magdalena Gościniak / Zabrze / tel. 691025343 / mail: madziapodziewska@gmail.com
  • Adrian Król / Tworóg i okolice/ mail: adrian.krol@wp.pl 
  • Sławomir Bryła / Lubliniec / tel. 883075554 / mail: bryla.slawomir@gmail.com

Strona nie jest oficjalną witryną instytucji PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek